Českomoravský beton Českomoravský beton Českomoravský beton

Rozhovor o seminářích Beton University

2.6.2017

Rozhovor o seminářích Beton University

Tento rok probíhá již osmý ročník úspěšné akce pod názvem Beton University, kterou v průběhu jarních a podzimních seminářů každoročně navštíví několik stovek účastníků a desítky přednášejících z celého spektra stavebních profesí a firem. Semináře se letos zaměřují na nové trendy betonu v architektuře a na faktory, které ovlivňují kvalitu provedení betonových konstrukcí a jejich životnost. O náplni seminářů jsme hovořili s Ing. Janem Veselým, vedoucím marketingu skupiny Českomoravský beton, která Beton University organizuje.

Jaký směr nabraly semináře o betonu v architektuře? Netýká se toto téma především architektů a designérů?

Moderní stavby a design je velmi atraktivní téma, které osloví všechny, které zajímají moderní trendy ve stavbách a využití betonu v architektuře. Beton se jako materiál vrací mezi oblíbené materiály a je čím dál tím více využíván i v netradičním pojetí právě v architektuře či v designu. Dnes existují barevné betony, které stavbám dodávají jedinečnost. Trendy jsou nyní například i betonový nábytek a betonové sochy.

V čem je podle vašeho názoru přidaná hodnota takového semináře?

Tento konkrétní seminář poskytuje kompletní souhrn informací o betonech, u kterých je vyžadován zejména kvalitní finální vzhled konstrukce a zároveň i funkčnost a odolnost v daném prostředí. Hlavním tématem je použití betonu jako materiálu pro vyjádření záměrů architekta či designéra, jako jsou tvar, vzhled, barevnost či textura. Součástí semináře jsou zajímavá řešení konstrukcí moderních staveb a betonových prvků, kde byl použit beton v exteriérovém a interiérovém designu.

Zaujalo vás v poslední době nějaké konkrétní využití betonu v architektuře?

Projektů se zajímavým architektonickým a designovým využitím betonu je za poslední dobu čím dál tím více. Myslím, že je to dobře. Jestli mě něco skutečně zaujalo, pak to bylo po technologické stránce uplatnění ultravysokopevnostních betonů na realizaci lávky přes Labe v Čelákovicích. Tato stavba získala již mnoho ocenění u nás i v zahraničí.

Nebo také využití pohledových barevných betonů při výstavbě Nového divadla v Plzni. Co do rozsahu použití technologie barevných betonů je nové plzeňské divadlo první stavbou svého druhu v naší zemi. Je totiž zabaleno do více jak tří a půl tisíc metrů čtverečních desek z litého sytě červeného pohledového betonu.

V souvislosti s touto stavbou dokonce občas zaznívají slova o největším sochařském díle za poslední dobu. Jak se z budovy divadla může stát sochařské dílo?

Tím uměleckým dílem je nepochybně myšlena jižní fasáda divadelní budovy s hlavním vstupem pro diváky. Ta je provedená z betonu se čtyřiceti nepravidelnými otvory, která představuje pomyslnou divadelní oponu. Ta se nad příchozího mírně naklání v negativním úhlu 11,2 stupně, a tak jej opticky zve ke vstupu do prostor divadla. Architekt Vladimír Kružík to právě nazval oním největším sochařským dílem a dnešní využití betonu přirovnává k sochám dříve odlévaným z bronzu. A bronz dnes nahrazuje právě modernější materiál, beton. Pan architekt má pravdu, tento originální výrazový prvek objektu totiž vznikl dle jeho požadavku jako jediný kus o rozměrech téměř 22 metrů na výšku, téměř 14 metrů na šířku a více než půl metru do hloubky. Na této pomyslné oponě nenajdete jedinou pracovní spáru. V tom je unikátní.

Letos pořádáte nový seminář s názvem Beton: rizika vad a poruch. O čem seminář je?

Seminář je zaměřen na faktory, které ovlivňují kvalitu provedení betonových konstrukcí a jejich životnost. Zejména na vlivy prostředí působící na beton, vlivy při výrobě, dopravě, ukládání a ošetřování betonu, včetně bednících prací. Dále je seminář zaměřen na možný postup při navrhování betonu s ohledem na požadovanou životnost betonové konstrukce. Tento seminář organizujeme společně s Českou betonářskou společností ČSSI. Na semináři vystupuje řada odborníků různých profesí, kteří mají mnohaleté zkušenosti v oboru.

Pokud by měl někdo zájem se semináře ještě v budoucnosti zúčastnit, existuje nějaká šance?

Určitě ano. O betonu v architektuře budeme hovořit na podzim v Plzni a v Hradci Králové. Druhý seminář Beton: rizika vad a poruch proběhne v listopadu v Brně.

Můžete závěrem stručně shrnout, co je to Beton University a proč co může účast na seminářích přinést?

Jedná se o unikátní vzdělávací projekt skupiny Českomoravský beton, který je určen pro širší odbornou veřejnost. Posláním projektu je dlouhodobé vzdělávání v oboru stavebnictví s důrazem na využití betonu a přiblížení nejnovějších trendů. Myslím, že akce je užitečná nejen pro lidi z oboru, ale například i pro studenty a pedagogy. Nestává se často, že se na jednom místě sejdou přednášející napříč celým procesem realizace stavby. Účast na seminářích je vždy velice slušná a je vidět, že o semináře je u odborné veřejnosti zájem. To je zřejmě dané tím, že beton je jako materiál čím dál populárnější a postupně se přichází na jeho nesporné výhody. V neposlední řadě musím také zmínit, že semináře Beton University jsou zařazeny do akreditovaného vzdělávacího programu v projektu celoživotního vzdělávání pro členy ČKAIT a ČKA.