Udržitelnost tradičních stavebních materiálů
9:00 - 10:00
Jakou roli hrají tradiční stavební materiály v době klimatické krize? Jaké jsou jejich limity a jaké nové příležitosti přináší technologický pokrok, recyklace a cirkulární ekonomika? První diskuzní blok se zaměří na aktuální výzvy a inovace v oblasti cementu, betonu a dalších klíčových stavebních materiálů.
Společně s odborníky z průmyslu, bankovní sféry i odborných společností otevřeme otázky uhlíkové stopy, využívání alternativních surovin a právních aspektů dekarbonizace, které ovlivňují cestu k udržitelnému stavebnictví. Diskuze nabídne inspiraci i konkrétní příklady z praxe, které ukazují, že i tradiční materiály mají v udržitelné budoucnosti své pevné místo.
Moderátor

Václav Přibilík / Heidelberg Materials CZ
V současnosti ředitel pro business development a udržitelnost ve skupině Heidelberg Materials Česká republika, který v rámci skupiny začínal jako právník. Přes vedení controllingu a finančního plánování se dostal až k utváření strategie rozvoje Heidelberg Materials Česká republika, jednoho z významných hráčů na poli energeticky a uhlíkově náročného českého průmyslu. Přistupuje k dekarbonizaci a udržitelnosti jako příležitosti, která umožňuje další rozvoj.
Co říká o Beton University:
"Každý rok se na Beton University těším, protože je to skvělá příležitost vidět, jak se náš obor vyvíjí a kam směřuje."
Hosté
Karel Nosek / BEST
Výkonný ředitel společnosti BEST
Jan Gemrich / Svaz výrobců cementu ČR
Tajemník Svazu výrobců cementu České republiky
Pavel Kotásek / Těžební unie
Předseda představenstva Těžební unie
Rethink Architecture
Mezioborový tým profesionálek a profesionálů z oblasti udržitelnosti, architektury, stavebního developmentu, krajinářství, marketingu, designu služeb a dalších oblastí.
Kateřina Špániková / Raiffeisenbank Česká republika
Head of ESG & Support Products
Spolupráce akademické a komerční sféry
10:30 - 11:30
Jak funguje propojení výzkumu, výuky a praxe ve stavebnictví? Panel se zaměří na spolupráci vysokých škol a firem – od společných projektů přes přípravu studentů až po jejich zapojení do reálných staveb. Diskuze nabídne pohledy z praxe, akademického prostředí i od samotných studentek ČVUT a ukáže, proč a jak může být toto partnerství přínosné pro všechny zúčastněné.
Moderátor

Michal Števula / BETOTECH, ČVUT
Jednatel společnosti BETOTECH. Člen Katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze. V minulosti ve výkonných funkcích Svazu výrobců betonu ČR a ČBS.
Co říká o Beton University:
„Na seminářích Beton University se potkává akademická sféra s praxí – a právě v tom vidím jejich největší sílu. Jsem s nimi spojen už řadu let a pokaždé mě překvapí, kolik nových pohledů a inspirací si odnáším. Propojení výzkumu a realizace tu není jen heslo, ale skutečně fungující princip.“
Hosté
Simona Maceková / ČVUT
Absolventka FSv ČVUT 2025
Vendulka Rathuská / ČVUT
Absolventka FSv ČVUT 2025
David Čítek / Kloknerův ústav ČVUT
Působí na oddělení experimentálních a měřicích metod. Věnuje se 3D tisku betonu.
Michal Kadrmas / BETOTECH
Technolog. Zaměřuje se na betony pro dálnice, tunely, bytovky.
Transportbeton a služby
12:00 - 13:00
Jak vypadá moderní dodávka betonu na stavbu? Jaké technologie, služby a koordinace jsou potřeba, aby bylo možné čerpat beton pod vodou, na dálku, nebo dodat tisíce kubíků během několika hodin? Tento panel se zaměří na praktické zkušenosti z terénu a propojení tří klíčových linií – výroby, dopravy a čerpání betonu. Diskuze nabídne pohled na to, jak důležitá je koordinace a inovace v každém kroku dodavatelského řetězce, a jak může kvalitní servis rozhodnout o úspěchu celé stavby.
Moderátor

Zdeněk Gärtner / Heidelberg Materials CZ
Profesně je s betonem spojen od roku 1997; od roku 2002 pracuje ve vrcholových manažerských pozicích právních předchůdců současné linie beton skupiny Heidelberg Materials Česká republika.
Co říká o Beton University:
"Největším přínosem semináře je možnost navázat kontakty s předními odborníky a získat nové perspektivy na využití betonu. Každý ročník je inspirující v něčem novém."
Hosté
Michal Števula / BETOTECH
Jednatel společnosti BETOTECH a člen Katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze
Jiří Žihlo / Heidelberg Materials CZ
Jednatel společností TBG Východní Čechy, TBG Plzeň Transportbeton a TBG Klatovy
Lukáš Suchý / Pražské betonpumpy a doprava
Jednatel a ředitel společnosti Pražské betonpumpy a doprava
Beton pro Dvorecký most
13:30 - 15:00
Dvorecký most bude nejen novou dopravní tepnou Prahy, ale i ukázkou technické a architektonické spolupráce napříč obory. Závěrečný panel Beton University se zaměří na to, jakou roli sehrál beton při realizaci této výjimečné stavby od návrhu přes technologii až po samotnou výstavbu.
Diskuze přinese pohled na celý proces výstavby z různých perspektiv a ukáže, jak důležitá je koordinace mezi projektanty, architekty, dodavateli a stavbaři, a jak může kvalitní spolupráce vést k realizaci mostu, který je nejen funkční, ale i vizuálně výjimečný.
Moderátor

Kristýna Vinklerová / TBG Metrostav
Po absolvování Fakulty stavební ČVUT, oboru pozemní stavitelství, nastoupila do společnosti TBG Metrostav jako technolog. V současnosti zde působí jako marketingová manažerka se zaměřením na odbornou komunikaci a propagaci betonu.
Co říká o Beton University:
„Přijďte do inspirativního prostoru CAMP diskutovat s námi o betonu. Čekají vás odborníci, aktuální témata a prostor pro otázky i sdílení zkušeností.“
Hosté
Vít Němčic / Metrostav TBR
Specialista zhotovitele na chlazení, skruže a manipulace
Jakub Hobza / TBG Metrostav
Technolog; dodavatel betonových směsí
Maroš Híreš / Metrostav TBR
Přípravář; zástupce realizační firmy
Pavel Zelík / Česká Doka bednicí technika
Obchodní manažer; dodavatel bednění pilířů P3, P4, P5, P6 a 1 mostního pole
Jan Chudoba / PERI
Vedoucí obchodní manažer; dodavatel bednění obou opěr OP1+OP7, pilíře P2 a 5 mostních polí
Radek Šíma / Atelier 6
Architekt, autor návrhu Dvoreckého mostu
Registrace
Chci se zaregistrovat k účasti na akci a osobně se setkat s předními odborníky.
Stream
Chci se zaregistrovat a sledovat průběh a pokládat dotazy on-line.
Historie
Aktuální 16. ročník vzdělávacího projektu Beton University v novém konceptu